Pagina 1 din 1

Ce fac cu un Fatal Error după ce îl captez?

Scris: Joi Dec 19, 2013 7:30 pm
de northwish
Care sunt posibilitățile de manevră a Fatal Error după ce îl captez folosind register_shutdown_function?

Din experiența mea pot face asta:

1. redirecționez cu header sper o locație unde să apară un mesaj de genul ”Ceva nu a mers bine...”
2. Trimit un email cu textul erorii

Voi ce ați mai folosit? Ce alte metode știți?

Ce vreau e să folosesc jQuery pentru a da load la diverse fișiere și să-mi afișeze un mesaj specific pentru fiecare tip de fatal error ce apare (în funcție de textul erorii).
În cazul acesta cred că cea mai bună opțiune este să folosesc redirect.

Din câte știu nu poți accesa funcții mysql în caz de fatal error pentru a salva ora, eroarea și alți parametrii folosind register_shutdown_function.

Aștept orice fel de idei și vă mulțumesc anticipat.

Adrian

Re: Ce fac cu un Fatal Error după ce îl captez?

Scris: Dum Dec 22, 2013 8:02 pm
de badtiger
Daca vrei sa afisezi iti recomand sa ai un singur mesaj pt toate tipurile de erori (nu este problema utilizatorilor serviciului si oricum majoritatea nu inteleg ce fatal error ai primit tu acolo).
In functie de fatal error se scriu log-uri in php/apache/sql cu tot cu time stamp si motiv.

Re: Ce fac cu un Fatal Error după ce îl captez?

Scris: Dum Dec 22, 2013 9:16 pm
de northwish
Până la urmă am folosit redirect header care transmite prin GET date unui fișier care gestionează fiecare eroare în parte pentru că am nevoie ca fiecare independent să fie prelucrată. Mulțumesc pentru răspuns!

Re: Ce fac cu un Fatal Error după ce îl captez?

Scris: Vin Ian 10, 2014 7:49 pm
de bluecrime

Re: Ce fac cu un Fatal Error după ce îl captez?

Scris: Mar Ian 28, 2014 4:04 pm
de vectorialpx